2012-03-09

Złoto i czas


Jeśli złoto pomieścilibyśmy do białego pudełeczka i oświecilibyśmy oślepiającym światłem, zostałoby tylko to, co w nim się odbija. Pieniądze kiedyś zamienili złoto i dotychczas są ich ekwiwalentem. Ale czy został realny związek między nimi? W alchemii złoto jest uważane najcenniejszym metalem. A czym stały się pieniądze? 


Plakat filmu "In Time" (2011)

Drogę do namysłu daje film "In Time" (2011), który z popularnego powiedzenia "Czas - pieniądze" tworzy w model przyszłego społeczeństwa. Przedsiębiorcy (może i nie tylko) naszych czasów przewrócili się w neo-alchemików, a ludzie na pjedestale życia wywyższyli dwie, tylko w świecie idei egzystujące rzeczy, - "czas" i "pieniądze"? 
W jednej, z Zachodu pochadzącej historii nauczyciel próbuje wyjaśnić naturę swojemu uczniowi, prosząc go porównać, co widzi przez okno, i co zauważa w lustrze. I okno, i lustro - to to samo szkło w ramie. Różnica polega jedynie na tym, że w lustrze szkło jest pokryte cieńką warstwą metalów szlachetnych - tego wystarcza, żeby nie widzieć świata, a zauważać tylko siebie. Pierwsza (i, niestety, najbanalniejsza) myśl, która przychodzi: "Egoizm". Lecz egzystuje on niezależnie od pieniędzy i pogody. W tym miejscu chyba ważniejsze jest to, o czym się przemilczało, niż to, co było powiedziane. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz